Zamyslete se nad tím, kdo to ve vás obvykle vítězí? Je to plaz a tygr nebo člověk?
Lidskému mozku se říká trojjediný a to proto, že jsme jediní tvorové, kterým se v průběhu evoluce vyvinul neokortex, který má mnoho úkolů a jedním z nich je centrum rozumu.
Každé centrum má svou přesně danou úlohu.
První a evolučně nejstarší část mozku, který jsme zdědili po našich „zelených předcích“ se nazývá PLAZÍ MOZEK. Vyvinul se přibližně před cca 250 miliony lety a bez našeho vědomí zodpovídá za naše instinkty. A tím nejdůležitějším instinktem je „instinkt přežít“ tj. plní sebezáchovnou funkci.
Další část mozku, kterou vládnou savci, je náš LIMBICKÝ SYSTÉM, který je centrem emocí, paměti a motivace. Součástí limbického systému je mandlovitý útvar amygdala, která pracuje jako náš požární detektor. Amygdala je schopna zahájit citovou reakci neboli spustit alarm dříve než korová centra plně pochopí co se děje. V krizi převezme amygdala velení nad většinou mozku a to včetně racionálního myšlení. A ve výsledku to vypadá tak, že buď z nesnází utečeme, nebo se jim postavíme a bojujeme a v tom posledním případě ztuhneme. Jednou z možností, jak navrátit rozumu velení v situacích, které pro nás nepředstavují nebezpečí, ale vycházejí ze starých zkušeností je osvojení si dovedností na zvládání stresu.
Třetí, nejmladší část našeho mozku je NEOKORTEX. Ten nám umožňuje osvojit si jazyk, plánovat, uvažovat abstraktně a také zpracovávat emoce – tygra. Pomáhá nám držet tygra na uzdě.
Každý z nás se někdy rozhodoval a choval z úrovně plaza, tygra nebo člověka.
Představte si, že jste měli schůzku se zákazníkem a ono to prostě nedopadlo dle vašich představ.
Z pohledu:
Udržet tygra na uzdě je umění, a prvním krokem pro úspěšné rozhodovaní.
Ptáte se proč? Protože centrum rozumu neboli neokortex je sice to, co nás odlišuje od ostatních živočichů, ale bohužel v případě jakéhokoli ohrožení přebírá velení mozek savčí, který je centrem emocí, paměti a motivace.
Mozek neumí rozeznat, zda jde člověku o život, nebo jestli nestíhá v práci, proto spouští reakci “bojuj, uteč nebo ztuhni” pokaždé kdy zaznamená ohrožení. Motivace ovlivňuje sociální chování a je řízena snahou minimalizovat ohrožení a maximalizovat odměnu. Sociální potřeby vnímá mozek stejně jako potřebu přežít a tak reaguje stejným způsobem na sociální hrozbu, jako na hrozbu kdy nás napadl šavlozubý tygr a šlo nám o život. To vysvětluje, proč jsou naše emocionální reakce na změny, jako je zaměstnání, finance, vztahy a zdraví tak silné.
Naučte se ovládat svého tygra a staňte se mistrem na svůj život.
Mozek má tendenci dávat hrozbám větší váhu než potenciálním odměnám. Proto je třeba podstatně větších odměn, aby kompenzovaly jednu věc, kterou vnímáme jako ohrožení.
Znáte to, když se dostaví pocit, který se následně snažíte racionalizovat?
Novoroční předsevzetí jsou krásnou ukázkou…
Od nového roku nekouřím (obvykle časté) první dva dny to ještě zvládáte. Pak se ozve chuť zapálit si. Neokortex naše centrum rozhodování říká „Ne“, ale pak se ozve váš limbický systém, který říká „Ano“. Limbický systém je silnější a přemluví neokortex, aby sdílel „Ano“. Nakonec vám neokortex řekne, „dej si cigaretu, vždyť si ji po tom dlouhém dni v práci zasloužíš trochu neřesti“.
Tak toto je racionalizace. A děje se v mnoha situacích, aniž bychom si to uvědomovali.
Pokud si cigaretu zapálíte, tak tygr zvítězil. Emoce jsou krátkodobé a je to jako být na vlnách, pokud nepodlehnete „našeptávači – emoční vlně“ emoce opadne, a vy do rozhodování zapojíte i rozum. Totéž platí o emocích vzteku, strachu, hněvu, odporu, studu, přílišného nadšení atd …
Připravili jsme pro vás dva komplexní akreditované výcviky na zvládání stresu a získání dovedností předních světových koučů a psychoterapeutů:
https://barborastudena.cz/kurzy/operativni-kouc-nlp/
Napsal: Barbora Studená (lektor, terapeut, kouč)