Jak poznat negativní myšlenky – ANEMY

ANEMY je zkratka pro  Automatické Negativní Myšlenky a představují hlavní i kontrolovatelný faktor v našem běžném životě. Rozpoznání ANEMU a boj s nimi ovlivňuje mozek na úrovní chemické a endokrinní.

Nedávna studie z Centra pro závislosti (CAMH) shledala, že lidé s velkými depresivními poruchami mají pozměněnou funkci neurotransmiteru GABA  (kyselina gama-aminobutyrová). Ukázalo se, že pacienti s formou nemoci, která léčbě odolávala nejsilněji, mají největší pokles hladiny GABA  v mozku.

Dr. Lewinsonová říká, že „GABA zajišťuje nezbytné inhibiční efekty, které jsou zapotřebí k tomu, aby se blokovala nadměrná mozková aktivita, jež může při depresi vést k nadměrně silnému negativnímu myšlení.“

Je známo, že stresový hormon KORTIZOL ovlivňuje učení a paměť, snižuje imunitní funkce, demineralizuje kostní tkáň, zvyšuje krevní tlak a hladinu cholesterolu a při zvýšených hladinách může způsobit i onemocnění srdce.

Kortizol produkují nadledviny při strachu a stresu coby součást mechanismu „útok nebo útěk“, přičemž zvýšení jeho hladiny přetrvává i několik hodin.

Podvěsek mozkový (hypofýza) je žláza o velikosti hrášku a produkuje hormony, jako jsou například růstový hormon nebo hormon podporující činnost štítné žlázy, ale taky velmi důležitý adrenokortikotropní hormon ACTH, který reguluje hladinu kortizolu.

Naše myšlenky i emoce přímo ovlivňují chemickou aktivitu mozku. To znamená, že hodně záleží na tom, jak myslíme. Pozitivní myšlení nám může do jisté míry dát kontrolu nad chemickými reakcemi, které v mozku probíhají.

HYPERBOLA: Kdykoli v negativní situaci použijete výrazy typu

  • Já nikdy
  • Já vždycky
  • To je typické

Pak negativní jev zevšeobecňujete a přeháníte.

Otočte to a použijte hyperbolu jen tehdy, přihodí-li se vám něco dobrého. Posílí to vaši víru, že se vám pravidelně stávají dobré věci.

Jsme naprogramování tak, abychom věnovali pozornost hrozbám a negativním zážitkům a ty si pamatovali, nazývá se to NEGATIVNÍ ZKRESLENÍ – tento sklon sice uchránil naše předky před predátory, ale už není tak užitečný modernímu člověku, který denně nestojí před tolika rozhodnutími, v nichž jde o život.

PŘEDVÍDÁNÍ: Posmíváme se těm, kdo říkají, že dokážou předvídat budoucnost, především když na tom vydělávají peníze, ale už nás nenapadne, že sami takové předpovědi děláme ve svých životech. Protože nikdo budoucnost předpovědět nedokáže, nemá cenu zakládat svá přítomná rozhodnutí na předpovědích a tím méně dávat těm negativním přednost před pozitivními.

PROJEKCE: Se děje v reálném čase a je to podobné předvídání.

  • Myslíme si, že víme, co si myslí druzí, a podle toho jednáme.
  • Myslíme si, že nás někdo nesnáší a vyhýbáme se mu.
  • Myslíme si, že námi někdo pohrdá, tedy se chováme povýšeně nebo se bráníme.

Znovu platí. Do hlavy druhému nevidíme, k čemu tedy volit negativní myšlenky.

Tyto tři ANEMY – jsou pro naši hypofýzu velkou pohromou. Mnoho lidí se pozitivnímu myšlení vyhýbá, protože takový přístup se jim jeví povrchní příliš zjednodušující a především falešný.

Jenže titíž lidé dovolují, aby jejich životu vládl stejně falešný negativní postoj.

Napsal: Barbora Studená (lektor, terapeut, kouč)

Použité zdroje: Michael Powell, Posilování mozku

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů